Dzień Otwarty 2016

dzien-otwarty-18

Drugi rok istnienia Akademickiego Gimnazjum w Bochni to nowe przestrzenie i nowe możliwości. 19 października, z okazji Dnia Otwartego Gimnazjum oraz poświęcenia pracowni, znajdujących się na wyremontowanych piętrach budynku, w naszej szkole spotkali się zaproszeni goście i społeczność szkoły. Poświecenia oddanych w tym roku do użytku uczniów sal lekcyjnych dokonał proboszcz bazyliki św.Mikołaja w Bochni, ksiądz prałat dr Wojciech Gałda. Uczniowie i przybyli goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele bocheńskich instytucji kulturalno – oświatowych oraz rodzice naszych uczniów, mieli możliwość zapoznać się z dotychczasową działalnością szkoły. Uczestniczyli także w lekcji matematyki, prezentującej wykorzystanie multimediów w pracy z uczniami, przygotowanej przez p. Urszulę Golińską a refleksjami na temat współczesnej edukacji i szans młodzieży na rozwijanie swoich pasji podzielił się z zebranymi Brian Scott. Na zakończenie tego dnia wszyscy mieli możliwość uczestniczenia w doświadczeniach chemicznych przygotowanych przez dr Kamila Jurowskiego.

Poniżej przedstawiamy wywiad jakiego udzieliła Pani Joanna Potasz, Prezes Fundacji I Like!  (źródło: czasbochenski.pl).

Skąd w ogóle zrodził się pomysł na kolejną szkołę w Bochni?
Nie wiem czy kolejną, raczej powiedziałabym „inną”. Inną pod każdym względem. Szkoła powstała z marzeń, poczucia bezsilności, że w XXI wieku przy tak fantastycznych możliwościach technologii, funkcjonowaniu licznych programów edukacyjnych rozwijanych przez krakowskie uczelnie my, a raczej nasze dzieci, z tych dobrodziejstw  nie korzystają. Zamiast narzekać postanowiłam działać w gronie znajomych, postrzegających podobnie rzeczywistość. Pojeździłam trochę po Krakowie i Warszawie, żeby zobaczyć, jak robią to inni…

Jaki jest obecnie „stan posiadania” szkoły -ilu ma uczniów, oddziałów, sal lekcyjnych, ilu zatrudnia nauczycieli?
Obecnie mamy 55 uczniów w 3 klasach – dwóch pierwszych i jednej drugiej, zatrudniamy 28 nauczycieli. Uczniowie mają do dyspozycji 7 klas, choć wolę określenie: pokoi do prowadzenia lekcji.

Na ostatnim piętrze umiejscowiliśmy pracownię, która pełni rolę laboratorium do prowadzenia zajęć praktycznych z chemii, fizyki, a  w najbliższych tygodniach również biologii. Jestem z niej szczególnie dumna, bowiem wyposażona została w meble laboratoryjne hiszpańskiej firmy Flores Valles. Meble te można spotkać w wielu laboratoriach na świecie. Zainstalowaliśmy tam  również jedną z najnowocześniejszych  obecnie tablic dotykowych firmy CTouch,  sprzęgniętą z wizualizerem HD. dzięki temu uczniowie mogą w czasie rzeczywistym  obserwować również  na monitorze to, co dzieje się na stole laboratoryjnym.

Każdy uczeń dysponuje oczywiście osobistym komputerem i pełnym dostępem do chmury edukacyjnej firmy Microsoft. Dzięki temu rozwiązaniu możemy właściwie funkcjonować bez zeszytów.

Wszystkie klasy są wyposażone w tablice interaktywne, a nauczyciel podpinając do sieci kamerkę może umożliwić dziecku choremu uczestniczenie w lekcjach poprzez Skype’a.  Rodzice oceny oglądają w komórce, więc szkoła jest zawsze pod ręką.

Co by pani zaliczyła do mocnych stron szkoły?
Przede wszystkim kadrę. Myślę, że udało nam się zaangażować świetnych nauczycieli. Takich z pasją. Technologia, o której mówiłam wcześniej, jest na pewno nowym wyzwaniem, ale to właśnie jest ta adrenalina. Chcemy być absolutnie normalną szkołą, ale na miarę roku 2016.

Uczestniczymy kilka razy w roku szkolnym w zajęciach akademickich na Wydziałach: Chemii, Fizyki UJ i Wydziale Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasza młodzież drugą część takiego dnia spędza w muzeum na jakiejś fajnej wystawie. Ogromną wagę przywiązujemy do tego, by te zajęcia były ciekawe i praktyczne.

Od pierwszej klasy prowadzimy zajęcia z jęz. angielskiego z native speakerem. To ma przełamać w dzieciach barierę strachu przed konwersacją w obcym języku. Oprócz tego w szkole jest język niemiecki i do wyboru: język francuski lub hiszpański.

Po feriach zimowych wprowadzimy też zajęcia z nauki programowania, bo ta umiejętność przez najbliższe lata będzie absolutnie priorytetem na rynku pracy.

Ważne jest też bezpieczeństwo. Do szkoły wchodzi się jak do domu, z wykorzystaniem domofonu. Szkoła posiada też monitoring wizyjny i przeciwpożarowy.

Dzień Otwarty 2016 – GALERIA