I Powiatowy Konkurs Chemiczny

konkurs chemiczny (16)

We wtorek 06.06.2017 w Akademickim Gimnazjum w Bochni odbył się I Powiatowy Konkurs Chemiczny dla szkół gimnazjalnych pod patronatem Starosty Powiatu Bocheńskiego oraz Dziekana Wydziału Chemii UJ. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwał nauczyciel chemii – dr Kamil Jurowski. I Etap składał się z piętnastu zadań zamkniętych, które dotyczyły różnorodnych zagadnień na poziomie rozszerzonym względem podstawy programowej w gimnazjum. Spośród kilkunastu uczestników do finału przeszło dziewięciu uczniów. Etap ten składał się z dwóch części – zadań teoretycznych oraz zadania laboratoryjnego. Zadania teoretyczne stanowiło osiem zadań zarówno otwartych jak i zamkniętych, w których pojawiły się trudne zadania m.in. z zakresu promieniotwórczości oraz krystalografii. Największe emocje wśród finalistów wzbudziła jednak część eksperymentalna, który odbyła się w szkolnym laboratorium chemicznym. Wszyscy uczestnicy bardzo poważnie i z dużym skupieniem przystąpili do prac laboratoryjnych, które wykonywali zgodnie z przepisami BHP ubrani w białe fartuchy, okulary ochronne oraz jednorazowe rękawiczki.

Wszyscy uczestnicy konkursu po napisaniu I etapu wysłuchali z wielkim zainteresowaniem niezwykle ciekawego wykładu, który wygłosił znany już nam Pan dr Maciej Hodorowicz (Zespół Chemii Koordynacyjnej, Zakład Chemii Nieorganicznej). Tematem wykładu było powstawanie pierwiastków chemicznych. Należy podkreślić, że wykład zawierał zagadnienia interdyscyplinarne (chemia – fizyka – astronomia – filozofia) oraz stanowił doskonałe uzupełnienie dotychczas poznanej wiedzy z lekcji chemii i fizyki. Był również czas zadumy na temat niebanalnych zagadnień natury filozoficznej (probabilistyka, chemia teoretyczna) oraz rozważań egzystencjalnych (wielka teoria wybuchu, dalsze losy Ziemi). Warto zauważyć, że wykład był wspomagany profesjonalną prezentacją multimedialną (Prezi), która ułatwiła wytłumaczenie trudnych zagadnień. Po wysłuchaniu niezwykle porywającego i ekspresyjnego wykładu był czas na pytania, gdzie każdy uczeń mógł zadać frapujące go wątpliwości (nie tylko z zakresu chemii). Po zakończeniu części oficjalnej, dyskusje i zapytania trwały dalej w kuluarach naszej świetlicy.

Po wykładzie, przyszedł czas na ogłoszenie wyników:

I miejsce (ex aequo) Karolina Statek (Publiczne Gimnazjum w Łapanowie) oraz Agata Kęcik (Akademickie Gimnazjum w Bochni, klasa 1 A)

II miejsce (ex aequo) Marta Stokłosa oraz Oskar Tworzydło (Zespół Szkół w Nowym Wiśniczu)

III miejsce Kazik Zienkowski (Akademickie Gimnazjum w Bochni, klasa 1 A).

I Powiatowy Konkurs Chemiczny organizowany przez Akademickie Gimnazjum w Bochni zakończył się wielkim sukcesem. Mamy nadzieję, że zainteresowanie konkursem będzie również duże w przyszłym roku, a zapału i zaangażowania nie braknie zarówno tegorocznym finalistom jak i również uczniom, którym nie udało się dostać do finału.

Do zobaczenia na II Powiatowym Konkursie Chemicznym pt. „Chemia nie jedno ma imię”!

I Powiatowy Konkurs Chemiczny – GALERIA