Doświadczenia z chemii

Chemia 2017 (11)

W piątek 13.01.2017 r. uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w nietypowych wykładach chemii nieorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach wykładu został przygotowany pokaz artystyczno-chemiczny w wykonaniu studentów chemii. Studenci w makijażu i przebrani w ciemne fartuchy nawiązywali do dawnych wierzeń ludowych i baśni do których zaadaptowali widowiskowe doświadczenia chemiczne. Całość oprawy była wzbogacona wybranymi utworami muzycznymi nawiązującymi do klimatu. W ramach pokazów nasi uczniowie mogli obejrzeć doświadczenia takie jak m.in.:

·         „ognista tęcza”

·         „chemiczne świetliki”

·         „światła drogowe”

·         „burza w probówce”

·         „sztuczna krew”

·         „węże faraona”

·         „sztuczna krew”

·         „chemiczny śnieg”

·         „lokomotywa”

·         „gumowe jajka”

 

Oprócz obserwacji pokazów, nasi uczniowie chętnie i często brali czynny udział w przebiegu pokazów. Albert Mroczek wziął udział w doświadczeniu „burza w probówce”, Janek Nawrocki i Wiktora Bębenek splamili ręce „chemiczną krwią”, Daria Kaczmarczyk stworzyła własnymi rękami „chemiczny śnieg”, Mieszko Łucyków wyczarował kolorową pianę, z kolei Ania Dyduła i Lena Tabaszewska wzięli udział w doświadczeniu z „gumowymi jajkami”. Na koniec Ania Dyduła, Lena Tabaszewska, Ludmiła Wilczyńska, Brygida Batko, Zuzia Kucharska, Krzysztof Luksa oraz Enrico Trotta byli bardzo odważni ponieważ przeprowadzili spalanie mieszaniny propan-butan na swoich dłoniach.

Pomimo pechowej daty wszyscy wyszli cali i zadowolenie, z wyjątkiem Dyrektora szkoły i nauczyciela chemii, którzy uczestnicząc w ostatnim eksperymencie pokazowym mieli bliskie spotkanie z „gumowymi” jajkami. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Pokaz opracowali i wykonali studenci II roku chemii (studia I stopnia) na Wydziale Chemii UJ: Justyna Kościelniak, Bartłomiej Łęczycki, Norbert Pelc, Anna Pietryka, Ewelina Półtorak, Kornelia Rojewska, Jan Rzepiela oraz Klaudia Skaźnik. Opiekę merytoryczną i naukową sprawował Pan Prof. dr hab. Janusz Szklarzewicz. Pokazy były przygotowywane
i przedstawiane pod opieką Pani mgr Agaty Mrowiec i Pani mgr Anny Jurowskiej.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udane pokazy i możliwość wzięcia udziału w tym naukowo-artystycznym wykonaniu młodych adeptów chemii. Mamy nadzieję, że wyjazdy na pokazy chemiczne organizowane w ramach wykładu z chemii nieorganicznej wpiszą się w tradycje naszej Szkoły.

Doświadczenia z chemii – GALERIA