Noc biologów

noc biologów (4)

W dniu 12 stycznia 2018r. w czasie Nocy Biologów w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczniowie Akademickiego Gimnazjum w Bochni brali udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych UJ.
Gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach:
– Różnorodność wśród zwierząt kręgowych – prezentacja preparatów makroskopowych, podczas którego mgr Anna Dymek, mgr Józef Różański, mgr Jakub Dymek z Zakładu Anatomii Porównawczej UJ przybliżyli uczniom fascynujący świat kręgowców.
– Jak zrobić zielnik? SEKRETY HERBARIUM czyli jak zrobić zielnik gdzie dr Małgorzata Jaźwa z Zakładu Taksonomii, Fitogeografii i Paleobotaniki Instytut Botaniki wyjaśniła co?, jak?, gdzie? i kiedy? – czyli czym jest herbarium i do czego służą zbiory zielnikowe. Zaprezentowała także prawidłowo wykonane arkusze zielnikowe, opowiedziała o najdziwniejszych zielnikach,  wyjaśniła również czy każdą roślinę można zebrać i nakleić, jak zbierać i suszyć oraz co zrobić by zbiory przetrwały wiele lat. Podczas  tych warsztatów uczniowie nauczyli się wypełniać etykietę zielnikową oraz stworzyli własną kolekcję zielnikową.
– Nie taki diabeł straszny jak go malują, czyli z histologią za pan brat. Uczniowie zostali tu zapoznani z wybranymi technikami histologicznymi. Mogli spróbować jak zamyka się preparaty histologiczne oraz obejrzeć pod mikroskopem świetlnym przygotowane przez siebie preparaty. Warsztat prowadzony był przez mgr inż. Jerzy Wiater z Zakładu Biologii i Obrazowania Komórki.
Uczestnicy wysłuchali również trzech wykładów: 1.Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie 2.Wędrówki roślin 3. Niezbadane skarby w Twojej głowie. Na stanowisku terrarystycznym „Spotkanie ze zwierzakami” na którym prezentowane były gatunki egzotycznej fauny mogli bezpośrednio spojrzeć w oczy węża, pooglądać życie różnych gatunków żółwi, spotkać pierzasto-skrzelnego potwora w akwarium, zobaczyć na własne oczy czy kameleony zmieniają kolor oraz sprawdzić czy jeże kłują.

Noc biologów – GALERIA